خانه > شیمی > روشهای تولید شیشه

روشهای تولید شیشه

دانلود مقاله موضوعی آشنایی با روشهای تولید شیشه های صنعتی و خانگی

خلاصه ای از آشنایی با شیشه و ساختار:

پرکاربردترین نوع از انواع  شیشه، شیشه آهک سود دار است که از نزدیک به ۷۵٪ دی‌اکسید سیلیسیم  (SiO۲) و سدیم اکسید (Na۲O) که از نمک سدیم بدست می‌آید، آهک (CaO) و چند افزودنی جزئی بدست می‌آید. نام شیشه معمولاً برای اشاره به این گونه از آن است.

تعریف شیشه در دانش متفاوت است، شیشه به هر جامدی گفته می‌شود که هیچ ساختار بلوری ندارد (مانند جامد بی‌ریخت) و در برابر گرما و مذاب شدن رفتاری مانند انتقال شیشه از خود نشان می‌دهد. این گونه شیشه می‌توان گفت از مواد گوناگونی به‌دست می‌آید مانند آلیاژ فلزها، گدازه‌های یونی (یون ذوب شده)، محلول آبی، مایع‌های مولکولی و بسپارها. در بسیار کاربردها (بطری، محافظ‌های چشمی)، شیشه‌های بسپاری (شیشهٔ اکریلیک)، پلی‌کربنات، پلی‌اتیلن ترفتالات گزینهٔ سبک تری نسبت به شیشه‌های سیلیکاتی اند.

تعریف فرهنگ معین: شیشه جسمی است شفاف و حاکی ماورا و شکننده و مخلوطی است از سیلیکات‌های قلیایی. این اجسام را در کوره و در قالب می‌ریزند. شیشه دارای شکل هندسی نیست و در نتیجه می‌توان آن را به شکل دلخواه درآورد اما ساده‌ترین تعریف از شیشه آن است که شیشه مایعی است سفت شده که در ساختار آن هیچ نوع بلوری وجود ندارد.

برای ساخت شیشه ، مراحلی وجود دارد که باید طی شود تا مواد اولیه شیشه به محصولی با کیفیت و قابل قبول تبدیل شود. اما در طی ساخت شیشه ، ظرافت‌هایی وجود دارد که باید آنها را در یک کارخانه تولید شیشه مشاهده کرد و نمی‌توان به‌صورت تئوری آن را بیان کرد.

شیشه را می‌توان با قالب‌گیری ماشینی یا دستی شکل داد. عامل مهمی که باید در قالب‌گیری ماشینی شیشه مدنظر داشت، این است که طراحی ماشین باید چنان باشد که کالای موردنظر ، ظرف چند ثانیه کاملا شکل گیرد. در طی این زمان نسبتا کوتاه ، شیشه از حالت یک مایع گرانرو به جامدی شفاف تبدیل می‌شود. در نتیجه به‌سهولت می‌توان دریافت که حل مشکلات طراحی همچون جریان گرما ، پایداری فلزات و لقی یاتاقانها بسیار پیچیده است و موفقیت چنین ماشینهایی به مهندس شیشه کمک شایانی می‌کند. شیشه پنجره ، شیشه جام ، شیشه شناور ، شیشه نشکن و مشجر ، شیشه دمشی و … ، با ماشین شکل داده می‌شوند.

فرآیند تولید شیشه شامل مراحل اصلی زیر می باشد:

  آماده‎سازی مواد اولیه تولید شیشه

آماده‎سازی مواد اولیه و تهیه بچ، مرحله‎ای از فرآیند تولید است که در آن، مواد اولیه لازم جهت تولید محصول نهایی مورد نظر، با نسبت‎های وزنی مشخصی با یکدیگر مخلوط می‎گردند.

مواد اولیة اصلی عبارتند از: سیلیس با کیفیت بالا، سنگ آهک و کربنات سدیم. لازم به ذکر است که مواد اولیة دیگری نیز در مرحلة تهیه بچ به مواد اولیه مذکور افزون می‎شود.

 

  ذوب

مواد مخلوط شده در مرحلة آماده‎سازی بچ، به کوره ذوب منتقل می‌گردد. ذوب مواد، بسته به مقدار و نوع شیشه تولیدی در کوره‎هایی با انواع مختلف و در ابعاد متفاوت صورت می‎گیرد. کامل شدن مرحله ذوب هنگامی تحقق می‎یابد که در مذاب تولیدی هیچ مادة بلورین دیگری باقی نمانده باشد.

 

 تصفیه مذاب

تصفیه، ترکیب فرآیند فیزیکی و شیمیایی است که در محفظه ذوب اتفاق افتاده و در طی آن تمامی حباب‎های ایجاد شده در هنگام اختلاط شیشه مذاب موجود در کوره و مواد اولیة ورودی به کوره از مذاب خارج گردیده و همچنین مذاب به مخلوطی هموژن تبدیل می‎شود.

 

 شکل‎دهی محصول

پس از مرحلة تصفیه، شیشه مذاب جهت انجام عملیات بعدی به مرحلة شکل‎دهی منتقل می‎شود. شکل‎دهی مرحله‎ای از فرآیند تولید است که در آن شکل نهایی محصول تولیدی مشخص می‎شود.

فرآیندهای شکل‎دهی بستگی کاملی به نوع شیشه تولیدی و شکل محصول نهایی دارد. این مرحله با فرآیندهای مختلفی مانند قالبگیری، شکل‎دهی دَمِشی، شکل‎دهی صفحه‎ای، شکل‎دهی الیافی و یا دیگر فرآیندهای موجود صورت می‎گیرد.

 

عملیات پس از شکل‎دهی

بسیاری از محصولات شیشه‎ای (بسته به نوع محصول تولیدی) پس از شکل‎گیری نهایی هنوز نیازمند انجام عملیات خاصی هستند. عملیات پس از شکل دهی مذاب شیشه، شامل فرآیندهایی می‎شود که برخی خواص فیزیکی محصول شیشه‎ای را پیش از روانه کردن به بازار فروش تغییر می‎دهد.این عملیات شامل موارد زیر می‌باشد:

·         عملیات حرارتی تنش‌‎زدایی

·         عملیات حرارتی سختی‌‌دهی

·         لایه‎گذاری محصول شیشه‎ای

·        پوشش‎دهی محصول شیشه‌ای

برای اطلاعات بیشتر فایل کامل آشنایی با ساختار و روشهای تولید شیشه، در زیر را دانلود نمایید:

مشخصات فایل:
نوع فایل:PDF
تعداد صفحات:35 صفحه
حجم دانلود:830 کیلوبایت
قیمت:3,500 تومان
35,000 ریال – خرید و دانلود

 

دانلود مقاله موضوعی آشنایی با روشهای تولید شیشه های صنعتی و خانگی خلاصه ای از آشنایی با شیشه و ساختار: پرکاربردترین نوع از انواع  شیشه، شیشه آهک سود دار است که از نزدیک به ۷۵٪ دی‌اکسید سیلیسیم  (SiO۲) و سدیم اکسید (Na۲O) که از نمک سدیم بدست می‌آید، آهک (CaO) و چند افزودنی جزئی بدست می‌آید. نام شیشه معمولاً برای اشاره به این گونه از آن است. تعریف شیشه در دانش متفاوت است، شیشه به هر جامدی گفته می‌شود که هیچ ساختار بلوری ندارد (مانند جامد بی‌ریخت) و در برابر گرما و مذاب شدن رفتاری مانند انتقال شیشه از خود…
User Rating: Be the first one !
adds

پاسخ دهید