خانه > کامپیوتر > ترفندهای ویندوز > درایو مجازی -آموزش ساختن درایو مجازی بدون نرم افزار

درایو مجازی -آموزش ساختن درایو مجازی بدون نرم افزار

درایو مجازی بسازید ( بدون نرم افزار)

درایو مجازی

هنگامی که صحبت از درایو مجازی می شود، ذهن بسیاري از کاربران به سمت نرم افزارهاي خاصی می رود که قابلیت ساخت یک درایو مجازی را دارند. اما در حقیقت نیازي به تهیه و نصب این چنین نرم افزارهایی نیست. کمی صبر و حوصله و بی تردید دقت، می تواند یاور شما در ایجاد این چنین درایوي در محیط ویندوز باشد. شاید نتوان قابلیت هاي ویژه ایی که سري نرم افزارهاي فوق در ساخت درایو مجازي بکار می برند را ایجاد کرد، اما ساخت یک درایو مجازی آن هم بدون نرم افزار، خالی از جذابیت نخواهد بود.
قبل از شروع عملیات لازم است ذکر کنم ایجاد چنین درایوهایی (درایو مجازی) هیچ ربطی به پارتیشن بندي هارد دیسک ندارد و سلامت سیستم عامل شما را به خطر نخواهد انداخت. بنابراین نگران از دست رفتن اطلاعات خود نباشید. ضمنا اگر خوشتان نیامد راهی براي از بین بردن درایو مجازي وجود دارد. تا انتهاي این مقاله با ما باشید.
براي ساخت درایو مجازی در این آموزش از فایل هاي خود ویندوز کمک می گیریم .اینبار به سراغ فایل اجرایی Subst.exe می رویم. این فایل در پوشه system32 که در  پوشه windows قرار گرفته موجود است. این فایل به همراه سیستم عامل داس ارائه شده و اجراي آن در حالت اولیه کار هیچ عکس العملی نشان نخواهد داد.
کلمه Subst برگرفته از کلمه Substitution به معناي جایگزینی و علی البدلی است و در حقیقت براي جانشین کردن یک دایرکتوري به یک درایو بکار می رود . به این معنی که با اجراي این دستور می توانید محتویات یک فولدر خاص را به یک درایو تبدیل کنید و آن را در  My Computer نشان دهید.
گاهی اوقات گشتن به دنبال پوشه ایی در میان انبوه فایل ها و فولدرهاي در یک درایو خاص وقت گیر است. این کار می تواند این امر را تسهیل بخشد. مسلما عملیاتی مانند کپی و کات فایل ها یا حتی نصب برنامه ها در درایو هایی که به این روش ایجاد می شوند مقدور خواهد بود اما در مورد عملیات سیستمی مانند فرمت یا اسکن دیسک امکان پذیر نیست. حال چگونه از این Subst استفاده کنیم؟

به run یا Command Prompt ویندوز وارد شوید .( توضیح : Run در خود منوي استارت ویندوز موجود است و همچنین براي ورود به Command Prompt  در فیلد run کلمه cmd را تایپ و اینتر کنید. حال باید دستوري مطابق شکل زیر تایپ کنید :
Subst NewDriveName: Folder Direction
فکر نکنم نیاز به توضیح چندانی باشه NewDriveName نام درایو جدیدي که قصد دارید ایجاد کنید. دقت کنید که این نام مشابه نام درایوهاي  موجود نباشه. و Folder Direction مسیر پوشه ایی که قصد دارید اون رو به صورت درایو مجازی در بیارید براي نمونه، مثال هاي زیر درایوهایی با نام L و K ایجاد خواهند کرد درایو K جایگزینی براي محتویات پوشه C:\part  و درایو L جایگزینی براي مسیر

C:\ Program Files\Adobe

Subst K: C:\part

Subst L: C:\ Program Files\Adobe

نکته مهم:

ساختن درایو مجازی بدون نرم افزار

adds

پاسخ دهید