خانه > مهندسی شیمی و فرآیند > آموزش کار با نرم افزار Hysys

آموزش کار با نرم افزار Hysys

دانلود جزوه آموزش نرم افزار HYSYS برای رشته مهندسی شیمی

معرفی نرم افزار hysys (نرم افزار تخصصی طراحی و شبیه سازی فرآیندهای شیمیایی)

شبیه سازی فرایند ابزاری است مفید و موثر برای دستیابی به اهداف زیر:
• انتخاب بهینه و درست تجهیزات مطابق با اهداف طراحی
• ارزیابی صحیح تغییرات خوراك، نوسانات و خارج از سرویس بودن تجهیزات
• ایمنی ، قابلیت اعتماد و سودمندی در طول عمر مجتمع.

HYSYS.Process به گونه ای برنامه ریزی شده است كه صحت و سرعت شبیه سازی را با سادگی كار شبیه سازی تلفیق می كند. برای طراحی های جدید، HYSYS.Process قادر است به سرعت مدل ها را برای ارزیابی گزینه های متعدد بوجود آورد. پس از گزینش چند طرح برتر، می توان مدل هایی بسیار واقع بینانه بر مبنای آنها ایجاد كرد كه تجهیزات اضافی و جزئیات فرآیند نیز در آنها در نظر گرفته شده باشد.
با HYSYS.Process می توان عملیات مجتمع را به سرعت بهبود بخشید و نیز از درستی كاركرد دستگاه ها اطمینان حاصل كرد. برای مثال در تشخیص نقص دستگاه ها مانند میزان جرم گرفتگی مبدلها و پدیده طغیان در برج های تقطیر می توان از آن استفاده كرد.

مجموعه ای معتبر و جامع از خواص مواد خالص در HYSYS.Process قرار داده شده است. در این نرم افزار معادلات حالات مختلف، معادلات ضرایب اكتیویته و داده های كتابخانه ای لازم برای مدل سازی سیستم بخار، فرآیندهای هیدروكربنی و سیستم های شیمیایی بسیار غیرایده آل نیز وجود دارد. HYSYS.Process روش های ترمودینامیكی مخصوصی برای سیستم های غیر ایده آل در فشار زیاد دارد و بیش از 15000 ضریب تاثیر متقابل دوتایی را در خود جای داده است.

یك كتابخانه جامع تركیبات خالص در HYSYS.Process وجود دارد كه قابلیت افزودن تركیبات اختصاصی با استفاده از داده های شخصی و یا تهیه تركیباتی با استفاده از گروه های UNIFAC را دارد. همچنین تركیبات نفتی را با استفاده از داده های تقطیر ASTM استاندارد می توان به وجود آورد.
محیط محاوره ای كامل
برخلاف بسیاری از شبیه سازهای موجود، محیط HYSYS.Process كاملا محاوره ای است. حتی اگر اطلاعات و داده های اولیه ناقص باشند، تا حد ممكن در تمامی نمودار جریان پخش می شوند. علاوه بر این، محاسبات واحدها از اول به آخر یا بالعكس نیز انجام می شود. این كار باعث حذف محاسبات تكراری شده و لزوم تخمین در بسیاری از نمودار جریان ها را از بین می برد. توانایی انجام محاسبات سودمندی نظیر شرایط تشكیل هیدرات، خواص نفتی و محاسبات اندازه یابی دستگاه ها (sizing) بخشی از محیط محاوره ای را تشكیل می دهد.
عملیات واحد جامع
در HYSYS.Process عملیات واحد متعدد و گوناگونی مانند انواع مبدلهای حرارتی، تجهیزات دوار مانند پمپ و كمپرسور، جدا كننده ها، برج های تقطیر، راكتورها، عملیات جداسازی جامدات و عملیات منطقی موجود است. به علاوه عملیات واحد خاص را نیز می توان از طریق برنامه نویسی به این نرم افزار اضافه كرد.
واكنشهای شیمیایی یك بار نوشته شده و در طول برنامه در هر جا كه مورد نیاز باشند مورد استفاده قرار می گیرند. واكنشهای تكی یا گروهی را می توان در انواع عملیات واحد، نظیر برج های تقطیر به كار گرفت. برجهای تقطیر می توانند دو فازی یا سه فازی و یا همراه با واكنش شیمیایی باشند. با یك اشاره Mouse می توان ضابطه های عملكرد برج را فعال یا غیرفعال كرد. این ضابطه ها به متغیرهای خاصی وابستگی ندارند. همچنین این امكان در HYSYS.Process وجود دارد كه یك برج تقطیر پیچیده را در یك نمودار جریان فرعی، به صورت جداگانه حل كرده و سپس محاسبات را در نمودار جریان اصلی ادامه داد.
سازگار با فن آوری اتوماسیون OLE
بهره مندی نرم افزار از فن آوری اتوماسیون OLE در برگیرنده مزایای زیر برای كاربر است :
• به راحتی می توان نتایج محاسبات را به نرم افزارهای عمومی نظیر Excel و Word منتقل كرد.
• بدون نیاز به دانستن متن برنامه (Source Code) به آسانی می توان واحدهایی (نظیر مدلهای خاص رآكتور) را به برنامه اضافه نمود.
• اتصال با سایر برنامه های كاربردی برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها. اطلاعات را هم می توان به صورت دستی و هم از طریق ارتباط با سایر برنامه های كاربردی پردازش كرد.
امكانات دیگر
به جای صفحات جدا از هم و فایل های متعدد ورودی، در HYSYS.Process یك فایل تمام داده های ترمودینامیكی متغیرهای مشخص و نتایج محاسبه را در خود ذخیره می كند. PFD را می توان با فرمت DXF برای استفاده در سایر برنامه ها تهیه كرد. مسیرها و محل های گوناگون و متنوع برای وارد كردن داده ها و مشاهده نتایج محاسبات، امكانات ترسیمی گسترده برای تجسم بهتر نتایج، امكان دست ورزی در اطلاعات كتابخانه ای برنامه، امكان اجرای برنامه در حالت های مختلف و ذخیره سازی نتایج تمام حالت ها، بهینه ساز متغیرهای عملیاتی، صفحه گسترده نظیر Excel ، پیش بینی خصوصیات ترموفیزیكی مواد خالص و مخلوط ها به صورت تابعی از فشار و دما و بسیاری ظرایف دیگر از جمله امكانات جانبی این نرم افزار به شما می باشد.

مشخصات فایل:
فرمت فایل:PDF
حجم دانلود:7 مگابایت
قیمت:3000 تومان
30,000 ریال – خرید و دانلود

 

adds

پاسخ دهید